Szmatka / Cloth

…i to nie byle jaka, tylko konopna!  Na mojej drodze do ekologiczniejszego życia postanowiłam znaleźć zamiennik dla zmywaków i gąbek ułatwiających utrzymanie porządku w kuchni. Gdy trochę poszperałam, znalazłam informację o ciekawych właściwościach włókien konopnych. Jak się okazuje posiadają one naturalne właściwości antybakteryjne i z tego powodu łatwo utrzymać je w czystości, a dodatkowo ze względu na wytrzymałość jest to szmatka na baaardzo długo! (wszak były wykorzystywane w żeglarstwie do produkcji lin). No a gdy już się zużyje, to – ponieważ jest naturalna – bez problemu się rozłoży, a nie będzie zalegać w śmieciach setki lat.

Czym prędzej nabyłam więc konopny sznurek i przystąpiłam do pracy. Niestety kupiłam sznurek dość gruby, więc namęczyłam się strasznie – nić jest sztywna i szorstka, w dodatku skręca się podczas pracy więc co kilka oczek musiałam „odkręcać” robótkę. Następnym razem spróbuję z cieńszym sznurkiem, bo czułam się trochę jak siostra łabędzi z baśni Andersena, tkająca płótno  pokrzyw :D

Burlap wash cloth

Tak czy owak prototyp jest gotowy, w wersji dzierganej słupkami. Na warsztacie kolejne ( w wersji szydełkowanej półsłupkami i w wersji z – po polsku to chyba się nazywa półsłupek nawijany :)

Burlap wash cloth

It’s not a common wash cloth, its burlap cloth! On my way to a greener life I decided to find a replacement for artificial cloths and sponges. After some research, I’ve found information about interesting properties of hemp fibers. As it turns out they have a natural antibacterial properties and are therefore easy to keep clean, and also because of the strength – you can use it extremely long! (After all, they were used in sailing for the production of ropes). Well, and when it’s so used to be thrown away – as is natural – it will not persist in the trash for hundreds of years but it can be composted.

Quickly I’ve bought hemp rope and started crocheting. Unfortunately, I bought a rope thick enough, so it was terribly difficult – the thread is stiff and rough, in addition – it twists during crocheting so I had to „untwist” it every few stitches. Next time I’ll try with a thinner cord, because I felt a bit like a sister swans from Andersen’s fairy tale, weaving cloth with nettles. Anyway, the prototype is ready, version crocheted with half double crochets. Next one (crocheted with half double crochets, and another – with single crochets) is on the hook!

Podobne wpisy:

 

3 odpowiedzi do “Szmatka / Cloth”

  1. Świetny pomysł! A poza względami ekologicznymi – jak stylowo wygląda taki zmywak!:D
    Tak, ze sznurka dzierga się strasznie (próbowałam śnieżynkę, ale porzuciłam robótkę błyskawicznie).

  2. Też sobie zrobiłam taką szmatkę właśnie :) szkoda, że wcześniej tu nie trafiłam, bo też za gruby sznurek kupiłam i się umęczyłam (jutro będą odciski na palcach jak nic). Mam pytanie, czy Twoja szmatka śmierdzi po zmoczeniu? Bo moja tak, jak mokra ziemia pachnie… i nie wiem czy to tak ma być, czy może sznurek czymś był nasączony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *